Zdjęcia dronem – jak zadbać o ich poziom?

Ocena
0.00

Fotografia lotnicza, przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych była niegdyś dostępna tylko dla nielicznych. Dziś przy zyskaniu odpowiednich uprawnień, mogą zajmować się nią także zwyczajne osoby. Do wykonywania zdjęć z lotu ptaka wystarczy dron. Jeśli także Ty chciałbyś wykonywać takie zdjęcia i planujesz zakup drona, przeczytaj koniecznie ten artykuł.

Jak zrobić jakościowe zdjęcia dronem z wysokości?

Wykorzystanie drona do robienia zdjęć z powietrza daje zupełnie nowy wymiar fotografii. Oprócz możności sterowania położeniem drona w płaszczyźnie poziomej od obiektu, przede wszystkim możesz zmieniać położenie w pionie – wysokość. Zapewnia to wiele nowych opcji fotograficznych. Wystarczy wznieść się dronem na właściwą i oczywiście dozwoloną wysokość, a następnie opuścić obiektyw na dół. Nowe możliwości wykonywania zdjęć mogą uchwycić znane nam już miejsce w nieoczekiwany sposób.

Ekspozycja — jak zadbać o nią przy pomocy drona?

Ekspozycja, to znaczy naświetlenie poszczególnej klatki, jest fundamentalnym elementem do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Prześwietlenie oraz niedoświetlenie ma bezpośredni wpływ na oddanie piękna i niuansów fotografowanego krajobrazu. Żeby uniknąć niechcianych efektów, można skorzystać z trybu automatycznego robienia zdjęć. Jednak wskazane jest nauczyć się korzystać z trybu ręcznego, w tym celu wskazane jest rozbudować swoją wiedzę na temat działania migawki, przysłony i ISO.

Jeżeli jednak zdjęcie, na jakim nadzwyczaj nam zależało, nie wyjdzie w zadowalający sposób, to istnieje sposób na uratowanie klatki – tak zwana postprodukcja kolorów. Na tym etapie można poeksperymentować w przeróżnych programach do obróbki zdjęć. Wskazane jest pobawić się z balansem bieli bądź nasyceniem poszczególnych części zdjęcia. Jest to pewnego rodzaju „zabawa” ze zdjęciem, wskazane jest spróbować – efekty mogą być nieoczekiwanie zadowalające :)

Jak wkomponować poszczególne elementy w zdjęcie z drona?

Kompozycja, to znaczy układ poszczególnych elementów w kadrze, jest istotna do zrobienia dobrego zdjęcia. Źle zaplanowana kompozycja zdjęcia zaburza pewną jego równowagę i zniekształca je.

Wskazane jest rozszerzyć swoją wiedzę w temacie technik kompozycji takich, jak:

  • zasada trójpodziału,
  • linia diagonalna,
  • symetria,
  • centrum.

Pożyteczną opcją w tym przypadku są linie podziału (tzw. „grid”), jakie można włączyć w ustawieniach aplikacji. Taka siatka znacznie ułatwi wykonywanie zdjęć, a uplanowana kompozycja będzie łatwiejsza do osiągnięcia.

W jaką pogodę najlepiej jest robić zdjęcia dronem?

Chcąc robić zdjęcia przy pomocy drona, trzeba niestety liczyć się z warunkami atmosferycznymi. Jeśli zdecydujemy się na pracę w terenie, wówczas gdy pada deszcz lub śnieg, ryzykujemy nie tylko zrobieniem mało atrakcyjnych zdjęć, ale także uszkodzeniem sprzętu. Osoby, które nie posiadają jeszcze zbyt dużego stażu pracy z dronem, mogą mieć także problem z opanowaniem go podczas silnego wiatru. Dochodzi tutaj wówczas kwestia niebezpieczeństwa, na które można narazić osoby postronne.

W przypadku używania drona stosujmy zasady takie same jak w klasycznej fotografii — odpowiednie światło naturalne to klucz do udanej sesji zdjęciowej.

 

Kategoria: Kultura i sztuka
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii