Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kredytach hipotecznych
Kredyt hipoteczny na budowę domu bądź zakup mieszkania w bloku jest niejednokrotnie jedynym wyjściem, by móc mieszkać na swoim. Polega on na zobowiązaniu kredytobiorcy wobec banku, spłaty pożyczonych pieniędzy w określonym terminie oraz naliczonymi z tytułu pożyczki odsetkami! Warto również mieć wiedzę na temat wkładu własnego oraz możliwej wcześniejszej spłaty kredytu, które omawiamy w naszym artykule!
Wkład własny – czy warto go mieć?
Wkład własny jest pozyskanymi indywidualnie pieniędzmi przez potencjalnego kredytobiorcę, które trzeba wnieść, pokrywając część wartości mieszkania lub domu. W dobie koronawirusa coraz więcej banków określiło minimalny wkład własny na poziomie 20% wartości wyceny posiadłości. Cała suma, która stanowi wkład własny, jest wpłacana sprzedającemu nieruchomość. Może być to przedsiębiorca działający w branży deweloperskiej, właściciel wystawionego mieszkania lub domu.
Dostępne i akceptowane przez bank formy wkładu własnego
Kluczowe jest to, że wkładem własnym mogą być inne aktywa niż zgromadzone na koncie elektroniczne pieniądze. Jeśli planowana jest budowa domu, to w banku naszym wkładem własnym, może stać się działka, na której ten dom zostanie zbudowany. Jednak musimy być właścicielami tej działki. Świetnym pomysłem na wkład własny jest także inna nieruchomość. Nie może ona być obciążona żadnym kredytem hipotecznym, a środki z jej sprzedaży mogą być rozliczeniem na rzecz wkładu własnego.
Ile trwać może spłata kredytu hipotecznego?
To pytanie jest złożone, ponieważ banki zwracają uwagę wiek potencjalnego dłużnika i okres, w którym zamierza przejść na emeryturę. Standardowo długość kredytu hipotecznego oscyluje w granicach trzydziestu lat. Im później zaciągnięto świadczenia, tym mniej czasu pozostało do jego spłaty. Należy mieć świadomość tego, że banki mają różne limity maksymalnego wieku, do którego można brać kredyt. Dlatego powinno się sprawdzić przed złożeniem wniosku kredytowego.
Czy spłacenie kredytów hipotecznych wcześniej może dodatkowo kosztować?
Jeśli zastanawiamy się nad wcześniejszą spłatą naszego kredytu, to warto poznać plusy i minusy tego kroku. Zdecydowanym plusem jest oszczędność na odsetkach, które kończą się wraz z końcem umowy. Plusem jest również spokój psychiczny, który nastaje, gdy nie trzeba płacić regularnych comiesięcznych rat. Minusem może okazać się prowizja, która nas obowiązuje przy wcześniejszej spłacie kredytu i na to warto zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy!