Sauna przy domu - jakie korzyści daje?
Sauny od tysiącleci są chętnie użytkowane przez ludzi. To wszystko dzięki korzyściom, jakie za sobą niosą. Nic dziwnego, bowiem już w Starożytnym Rzymie pełniły one relaksującą funkcję. Zarówno w krajach skandynawskich, jak i na wschodzie, sauny są bardzo popularne. Jeśli zatem i Ty planujesz posiadanie sauny w domu, sprawdź poniższe wskazówki.
Sauny- do czego służą?
Sauny to pomieszczenia, w których ludzie wystawiają swoje ciała na działanie bardzo wysokich temperatur. Działa to rozluźniająco i relaksująco. Zabiegi te powodują oczyszczanie organizmu z toksyn, pomagają zwiększać wytrzymałość, zmniejszają ból mięśni oraz poprawiają kondycję skóry. Z uwagi na na dobroczynne działanie sauny są bardzo popularne w obiektach sportowych, ośrodkach SPA i hotelach.
Kąpiele parowe wykonywać można w saunach o rozmaitej konstrukcji. Istnieje kilka grup saun różniących się sposobem działania oraz warunkami panującymi we wnętrzu. O chęci zbudowania sauny warto pamiętać na etapie planowania nowego domu. Da się wtedy zaprojektować osobne pomieszczenie lub dużą łazienkę, w jakiej może się ona zmieścić.
Popularne rodzaje saun to:
- Sauna rzymska (parowa) - para dostarczana jest w nich poprzez parowniki. Są one w stanie podnieść wilgotność powietrza do 100%. Temperatura panująca we wnętrzu nie przekracza 65oC.
- Sauna mokra - jest odmianą sauny parowej. Para wytwarzana jest w niej za pomocą pieca oraz gorących kamieni, które polewa się wodą. Wilgotność powietrza dochodzi do około 40%, a temperatury mieszczą się w przedziale od 65oC do 90oC.
- Sauna sucha – nazywana także finśką. Wilgotność w niej oscyluje na poziomie około 10%. Osiąga temperaturę w granicach od 85oC do nawet 110oC. Warunki uzyskiwane są taką samą metodą jak w saunach mokrych.
- Sauna na podczerwień - jest innowacyjnym rozwiązaniem. Osiąga około 60 oC przy wilgotności na poziomie 25%. Odbywa się to za pomocą urządzeń emitujących fale podczerwone (infrared).
Jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla twojego domu?
Nie każde rozwiązanie sprawdzi się w każdym domie. Sucha sauna opiera swoje działanie na niesłychanie wysokich temperaturach. Mogą one okazać się trudne do zniesienia dla niektórych ludzi. Rozwiązanie to rekomendowane jest dla osób cierpiących na problemy mięśniowe, walczących z otyłością oraz z reumatyzmem.
Trochę niższa temperatura w saunie mokrej sprzyja przeprowadzaniu zabiegów uzdrawiających na kłopoty skórne. Pomaga również w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Nie są jednakże wskazane dla osób z problemami z oddychaniem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są sauny infrared. Przeznaczone dla osób w każdym wieku. Wpływają na oczyszczanie organizmu przez pocenie się spowodowane podgrzaniem skóry organizmu przez fale podczerwone.
Koszty związane z budową sauny
Rodzaj wybranej przez nas sauny wpływa na jej ostateczną cenę. To, jakie rozwiązanie wybierzemy zależy przede wszystkim od czynników, takich jak odpowiednie miejsce oraz wentylacja. Najlepszą opcją okazuje się być sauna na podczerwień, którą nie wymaga odpowiedniego pomieszczenia. Specjalny piec oraz klimatyzacja będzie konieczna przy saunie mokrej i suchej. Miejsce również musi być odpowiednio zabezpieczone.
Jeśli zależy nam na kabinach wykonywanych na wymiar, musimy ponieść koszt kilkunastu tyś. zł. Wpływają na to wymiary oraz surowce, jakich użyto przy produkcji. Tańsza wersją jest sauna infrared, za którą zapłacimy ponad 3 tysiące złotych. Jedną z droższych opcji jest sauna fińska - wydatek rzędu 5 tysięcy zł.