Kiedy powstał gatunek filmowy, jakim jest kryminał?

Ocena
0.00

Fabuła kryminału bazuje na zagadkowym przestępstwie i toczącym się w związku z tym śledztwie. Obserwujemy zmagania detektywa, który poszukuje sprawcy. Zazwyczaj film kryminalny kończy się jego odnalezieniem, a dochodzenie do prawdy dostarcza wielu nieoczekiwanych emocji. Jednakże w obecnych czasach mamy do czynienia z przełamaniem tego schematu. Autor filmu nie skupia się tylko na rozwiązaniu zagadki, ale na samej zagmatwanej istocie sprawy. 

Z jaką tematyką związany jest kryminał?

Kryminał pojawił się na początku XX wieku, a za pierwsze dzieło uważany jest film pt. „Historia pewnej zbrodni”, Ferdinanda Zecci. Od samego początku tego gatunku jego kluczowym motywem była tajemnica jakiegoś przestępstwa – na ogół morderstwa. A wraz z rozwojem akcji następne sytuacje miały prowadzić do wykrycia sprawcy i wyjaśnienia tajemnicy.

Kino kryminału na przestrzeni lat podzielone zostało na wiele odmian, wśród których możemy wyróżnić:

 • film policyjny
 • film gangsterski
 • film szpiegowski
 • film sensacyjny

Klasycznymi elementami używanymi w filmach kryminalnych są szybkie samochody, broń i narzędzia przestępstwa. W latach 30. nadzwyczajnym powodzeniem cieszyły się filmy gangsterskie opowiadające o historii Ala Capone czy też innych przestępców z czasów prohibicji. Lata 40. przyniosły ogromny rozkwit kina noir, czyli filmu czarnego. Cechował się on zatarciem czarno-białego podziału na dobro i zło, a głównym punktem w historii filmu była osoba kontrowersyjnego detektywa, który usilnie starał się rozwiązać zagadkę. Lata 60. i 70. to z kolei filmy o tematyce policyjnej, jak na przykład „Brudny Harry” lub „Serpico”, w których pokazano  postać głównego bohatera jako samotnika, jaki musi stawić czoła złu.

W ostatnich latach obserwujemy totalną zmianę klasycznej formy gatunku kryminału. Morderca w większości wypadków znany już jest od początku fabuły bądź główny wątek przytoczonej historii nie polega na odkrywaniu prawdy, a wyłącznie na odkryciu jej zawiłości.

Jakie są najbardziej popularne filmy kryminalne?

Historia kinematografii zna wiele bardzo dobrze nakręconych i wciągających filmów kryminalnych. Oto 10 filmów należących do klasyki tego gatunku, z którymi naprawdę warto się zapoznać:

 • „Taksówkarz”, reż. Martin Scorsese – film nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, jest jednym z najsłynniejszych filmów w historii kina.
 • „Ojciec chrzestny”, reż. Francis Ford Coppola – nagrodzony trzeba Oscarami, m.in. w kategorii najlepszy film roku.
 • „Siedem”, reż. David Fincher
 • „Joker”, reż. Todd Phillips – za zagranie głównej postaci Joaquin Phoenix otrzymał Oscara.
 • „Leon zawodowiec”, reż. Luc Besson – wielki hit lat 90. i pierwszy film zrealizowany w Hollywood przez znanego francuskiego reżysera.
 • „Chinatown”, reż. Roman Polański – jedno z najsłynniejszych dzieł, które uczyniło Romana Polańskiego gwiazdą Hollywood.
 • „Chłopcy z ferajny”, reż. Martin Scorsese
 • „Imię róży”, reż. Jean-Jacques Annaud
 • „Infiltracja”, reż. Martin Scorsese
 • „Brudny Harry”, reż. Don Siegel
Kategoria: Kultura i sztuka
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Zdjęcia dronem – jak zadbać o ich poziom?
Data dodania:
 • 0.00
 • 0
Fabuła kryminału bazuje na zagadkowym przestępstwie i toczącym się w związku z tym śledztwie. Obserwujemy zmagania detektywa, który poszukuje sprawcy. Zazwyczaj film kryminalny kończy się jego odnalezieniem, a dochodzenie do prawdy dostarcza wielu nieoczekiwanych emocji. Jednakże w obecnych czasach mamy do czynienia z przełamaniem tego schematu. Autor filmu nie skupia się tylko na rozwiązaniu zagadki, ale na samej zagmatwanej istocie sprawy. Z jaką tematyką związany jest kryminał?Kryminał pojawił się na początku XX wieku, a za pierwsze dzieło uważany jest film pt. „Historia pewnej zbrodni”, Ferdinanda Zecci. Od samego początku tego gatunku jego kluczowym motywem była tajemnica jakiegoś przestępstwa – na ogół morderstwa. A wraz z rozwojem akcji następne sytuacje miały prowadzić do wykrycia sprawcy i wyjaśnienia tajemnicy.Kino kryminału na przestrzeni lat podzielone zostało na wiele odmian, wśród których możemy wyróżnić: fil...