Jak często korzystać z pomocy stomatologa?

Ocena
0.00

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie ma profilaktyka w przypadku problemów stomatologicznych. Można wiele zyskać, stosując odpowiednią higienę, a oprócz tego regularnie chodząc na przegląd do dentysty. Jeśli ubytek w uzębieniu zostanie wykryty odpowiednio wcześnie, nie spowoduje on bólu. Większość poważnych i bolesnych konsekwencji wynika z braku regularnej kontroli zębów.

Jak często wykonywać standardowy przegląd jamy ustnej?

Raz na 6 miesięcy rekomenduje się dokonanie przeglądu jamy ustnej – typowego oraz najbardziej zasadniczego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swoich zębów. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tegoż zalecenia, co skutkuje nierzadko ciężkimi problemami w leczeniu. Z tej przyczyny tak istotne jest, by pilnować terminów kontroli oraz nie oczekiwać na sytuację, gdy z bólu nie jesteśmy w stanie funkcjonować.

Kontrola co pół roku pozwoli na ujawnienie potencjalnych ubytków, zmian i problemów na wczesnym etapie, co umożliwi dentyście na szybką reakcję oraz nie odczujemy naszej diagnozy tak jak w obrębie jamy ustnej, jak również w kieszeni. Kiedy będziemy zwlekać, nasze leczenie może nie zakończyć się na jednej czy dwóch wizytach u dentysty, a co za tym idzie – nasz portfel znacząco na tym ucierpi.

Jak często wykonać rutynowy przegląd stomatologiczny?

Co zawiera standardowy przegląd w gabinecie dentystycznym? Z początku konieczna jest rozmowa z pacjentem, dentyście potrzebny jest konkretny opis sposobu pielęgnacji zębów, w celu ewentualnej korekty naszych przyzwyczajeń i podpowiedzenia, co możemy użytkować, by ustrzec się konkretnego problemu.

Jest to właściwy moment, by wspomnieć lekarzowi o naszych ewentualnie występujących, nawet incydentalnie, bólach i dolegliwościach. Potem dentysta ocenia nasz stan uzębienia, szkliwa, sprawdza stan dziąseł, zwraca uwagę czy nie występują afty, pleśniawki w jamie ustnej, ocenia również stan osadzania się kamienia i płytki nazębnej. Kiedy stomatolog zapozna się już naszymi kłopotami, może konkretną zmianę w uzębieniu skierować do leczenia.

Jeśli stan naszej jamy ustnej jest bez zarzutu bądź występują zaledwie drobne wątpliwości co do odpowiedniej pielęgnacji zębów, stomatolog pomoże nam wybrać odpowiedni typ pasty, szczoteczki do zębów lub rodzaj nici dentystycznej do odpowiedniej higieny. W poniektórych przypadkach dentysta może uznać, że stosownym jest przekazać nasz problem do innego specjalisty, np. ortodonty bądź chirurga zębowego.

W jaki sposób zdjęcie rentgenowskie zębów pomaga w diagnostyce? 

W problemowych przypadkach nieodzowne jest dokonanie precyzyjnego obrazu – zdjęcia rentgenowskiego, by dokładniej dostrzec, jak wygląda układ kostny i jak jest umiejscowiony problematyczny ząb, bowiem nie wszystkie zmiany będą dostrzegalne w zwykłym badaniu na fotelu dentystycznym. Tego typu badanie pozwala na ewentualne zlecenie leczenia kanałowego bądź leczenia w kierunku konstruowania protezy zębowej.

W wypadku skierowania nas do ortodonty wymagane jest wykonanie zdjęcia całego zgryzu (musi być widoczny górny oraz dolny łuk zębowy, zatoki szczękowe jak również stawy żuchwowo-skroniowe) – jest to tzw. zdjęcie pantomograficzne. Tego typu zdjęcie jest również konieczne przy planowanym zabiegu ekstrakcji przez chirurga zębowego. Ponadto, stomatolog może wykonać standardowe usługi takie jak piaskowanie, polerowanie, odkamienianie, fluoryzację bądź wybielanie zębów.

Kobiety w ciąży i dzieci – jak często powinni korzystać z pomocy dentysty?  

Szczególnie istotne jest pilnowanie terminów przeglądów jamy ustnej w wypadku dzieci oraz kobiet w ciąży. Jeśli chodzi o dzieci, pierwsza wizyta kontrolna nie powinna odbyć się później, niż do ukończenia 2 roku życia dziecka. Takie wizyty powinny się powtarzać co 3 miesiące, ze względu na zęby mleczne i możliwość pojawiania się na nich próchnicy już na wczesnym etapie.

Każda kobieta w ciąży powinna wybrać się na kontrolę do dentysty, jeśli nie udało jej się tego zrobić przed ciążą. Są zabiegi, których nie można wykonać w pierwszym trymestrze, ze względu na zakaz stosowania leków znieczulających. Każda sytuacja jest jednak inna, dlatego zachęcamy do konsultacji ze stomatologiem.

Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
1
ada1990
Ada Cieślak

Aż się trzęsę na myśl o wizycie u stomatologa, a tych wizyt mam sporo bo noszę aparat.

0 0
Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie ma profilaktyka w przypadku problemów stomatologicznych. Można wiele zyskać, stosując odpowiednią higienę, a oprócz tego regularnie chodząc na przegląd do dentysty. Jeśli ubytek w uzębieniu zostanie wykryty odpowiednio wcześnie, nie spowoduje on bólu. Większość poważnych i bolesnych konsekwencji wynika z braku regularnej kontroli zębów.Jak często wykonywać standardowy przegląd jamy ustnej?Raz na 6 miesięcy rekomenduje się dokonanie przeglądu jamy ustnej – typowego oraz najbardziej zasadniczego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swoich zębów. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tegoż zalecenia, co skutkuje nierzadko ciężkimi problemami w leczeniu. Z tej przyczyny tak istotne jest, by pilnować terminów kontroli oraz nie oczekiwać na sytuację, gdy z bólu nie jesteśmy w stanie funkcjonować.Kontrola co pół roku pozwoli na ujawnienie potencjalnych ubytków, zmia...