Czy zakup samochodu elektrycznego jest warty rozważenia?

Ocena
0.00

Coraz więcej ludzi ma świadomość, jak nieekologiczna jest większość paliw samochodowych. Oprócz tego, ich zasoby nie są nieskończone i pewnego dnia może ich zabraknąć. Stworzyło to potrzebę wyszukiwania alternatyw dla tego typu pojazdów, które będą bardziej ekologiczne, a oprócz tego wygodniejsze dla użytkowników. Czy takie są właśnie samochody na prąd?

Samochód elektryczny – gdzie powstawały pierwsze pojazdy tego typu?

Powstanie marki Tesla było podobno spowodowane zamknięciem projektu prób samochodu elektrycznego EV1 przez General motors. Były one dzierżawione w ramach procesu doskonalenia produktu w latach 1996 - 1999. W roku 2002 samochody powróciły do koncernu, a tam uległy zniszczeniu. Modne w tym czasie były teorie, że to przemysł naftowy wpłynął na uśmiercenie pomysłu EV1. Tesla ma być odpowiedzią sugerującą, że samochody elektryczne to odpowiedni kierunek.

W tej chwili w ciągu roku wyprodukować można ich około 300 tys. Tesle wytwarzane są w trzech zakładach na terenie USA. Zatrudnionych w firmie jest prawie 38 tys. pracowników. Koncern stara się na własną rękę wytwarzać komponenty istotne do produkcji pojazdów. Analogicznie wyglądały początki działalności Henry’ego Forda. Z tego powodu Elona Muska (współzałożyciela Tesli) porównuje się właśnie do Henry’ego Forda.

Rozpowszechnianie koncepcji samochodów na prąd

Dziewiczym samochodem spod skrzydła Tesli był model Roadster. Jako pierwowzór dla tego modelu wykorzystano elektryczny samochód AC Propulsion tzero. Zastąpiono w nim akumulatory ołowiowe litowo-jonowymi. W późniejszym okresie po nawiązaniu współpracy z Lotusem zastosowano podzespoły modelu Lotus Elise do zbudowania nadwozia dla Roadstera. W 2008 roku samochód trafił na taśmę produkcyjną.

Gotową karoserię od Lotusa zaopatrzono w elektryczny napęd. Tak zbudowany pojazd pokonał 501 km na jednym ładowaniu bijąc tym sposobem rekord świata w zasięgu seryjnych samochodów elektrycznych. W 2010 roku Roadster zwyciężył jako pierwszy elektryczny samochód w rajdzie Monte Carlo Alternative Energy Rally.

W 2014 roku w ofercie koncernu pojawił się model S, w 2015 SUV o oznaczeniu X, a w 2016 roku model klasy średniej oznaczony trójką. Ostatni z początku oznaczony miał być literą E. Nie wyraził na to zgody Ford, który literą E sygnuje serię swoich furgonetek. 3 w nazwie modelu jest kompromisem. Do grona pojazdów Tesli dołączyć miał także wielki SUV o oznaczeniu Y. Nazwy zestawione razem miały składać się w napis “S3XY” wyglądający bardzo podobnie do rozpowszechnionego w popkulturze określenia SEXY. Pobudzać może to skojarzenie, że właśnie takie są elektryczne samochody.

Jakie możliwości dają samochody elektryczne?

Tesla, chcąc się rozwijać, swoje auta oferuje z początku zamożnym klientom. Po dopracowaniu oraz rozwoju technologii planowana jest produkcja modeli w bardziej atrakcyjnych cenach. Jest to strategia bliźniaczo podobna do działań Henry’ego Forda w początkowych latach działalności jego marki.

Samochody spod szyldu Tesli sprzedawane są przez stronę internetową, a także sieci placówek koncernu. Nie można ich nabyć od niezależnych dealerów. Elon Musk planował w 2018 roku ułatwienie procesu zakupu Tesli. Ma się on ostatecznie odbywać poprzez zatwierdzenie na stronie internetowej. Niepotrzebne mają w związku z tym być umowy sprzedaży.

Innowacje, które wprowadziła Tesla w produkcji swoich elektrycznych samochodów są niesamowite. W planach jest oczywiście stały rozwój i jeszcze bardziej nowoczesne rozwiązania. Wśród nich jest włączenie możliwości całkowitej jazdy przy pomocy autopilota, a nie częściowej jak dotychczas. Wszystkie te kwestie sprawiają, że nowe modele szokują klientów.

Kategoria: Motoryzacja
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Zasady panujące w branży transportowej
Data dodania:
  • 0.00
  • 0