Wulkanizator i jego praca – sprawdź, co robi i czy się opłaca?

Ocena
0.00

Słysząc słowo wulkanizacja, wyobrażamy sobie głównie wymianę opon w samochodzie dwa razy do roku na sezon letni i zimowy. Jednak, czy tylko tym zajmuje się wulkanizator? Na czym tak właściwie polega jego praca? A przede wszystkim, czy się opłaca? Na te oraz inne bardzo ważne pytania postanowiliśmy odpowiedzieć w naszym dzisiejszym artykule, do którego serdecznie Cię zapraszamy!

Wulkanizator – opis zawodu!

Zawód wulkanizatora można określić jako specjalistę od naprawy opon w pojazdach. Profesja ta jest fachem rzemieślniczym. Nie wymaga ukończenia uczelni o specjalistycznym kierunku. Zwolennicy tego zawodu uczą się pracy na przykład przez kursy. Pośród reprezentantów tego zawodu najliczniejszą grupę tworzą absolwenci szkół samochodowych.

Do rozpoczęcia pracy prócz dokumentów, które potwierdzają ukończenie kursu, kandydat powinien posiadać również siłę i wytrzymałość fizyczną, a także zdolności manualne. Opony nie są lekkie. Zdejmowanie oraz montowanie kół przez całą zmianę w pracy może być zbyt ciężkie dla wielu osób.

Jakimi zadaniami zajmuje się w pracy wulkanizator?

Miejscem pracy wulkanizatorów są warsztaty samochodowe, serwisy wulkanizacyjne oraz stacje obsługi pojazdów. W miejscach tych na wulkanizatorów czekać może sporo zadań. W szczególności klienci przyjeżdżają do nich w celu okresowej wymiany ogumienia w swoich pojazdach. Innym często wykonywanym zajęciem jest szukanie i łatanie dziur w oponach. Do zadań należą dodatkowo pielęgnacja bieżników opon i ich wymiana.

Do wyszukiwania i usuwania mikropęknięć w gumie wulkanizatorzy wykorzystują różnorodność metod. Pośród nich wymienić można obróbkę mechaniczną w formie szlifowania, wykorzystywanie chemii i użycie sprężonego powietrza. Wulkanizatorzy sprawują opiekę również nad felgami w samochodach swoich klientów. Reperują uszkodzenia, które powstały w czasie użytkowania. Konserwują koła, czyli również opony i felgi. Prostują felgi zawierające odkształcenia. Zajmują się również ich odnową i malowaniem.

Do wykonania tych wszystkich zadań wulkanizatorzy muszą posługiwać się specjalistycznym sprzętem. Wymienić w tym miejscu można: podnośniki samochodowe, różnego typu narzędzia pneumatyczne, kompresory z agregatem oraz wyważarki do kół.

Czy ta praca jest opłacalna?

Praca wulkanizatora zawsze znajdzie chętnych, ponieważ dopóki ludzie używają samochodów, to jego zawód będzie potrzebny. Maksymalne zarobki wulkanizatorów przypadają na miesiące, kiedy to wszyscy wyruszamy zmienić opony w naszych samochodach. W pozostałych miesiącach zakłady wulkanizacyjne zarabiają na przechowywaniu kół klientów, a także serwisowaniu pojazdów i renowacji ogumienia!

Kategoria: Motoryzacja
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Zasady panujące w branży transportowej
Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Słysząc słowo wulkanizacja, wyobrażamy sobie głównie wymianę opon w samochodzie dwa razy do roku na sezon letni i zimowy. Jednak, czy tylko tym zajmuje się wulkanizator? Na czym tak właściwie polega jego praca? A przede wszystkim, czy się opłaca? Na te oraz inne bardzo ważne pytania postanowiliśmy odpowiedzieć w naszym dzisiejszym artykule, do którego serdecznie Cię zapraszamy!Wulkanizator – opis zawodu!Zawód wulkanizatora można określić jako specjalistę od naprawy opon w pojazdach. Profesja ta jest fachem rzemieślniczym. Nie wymaga ukończenia uczelni o specjalistycznym kierunku. Zwolennicy tego zawodu uczą się pracy na przykład przez kursy. Pośród reprezentantów tego zawodu najliczniejszą grupę tworzą absolwenci szkół samochodowych.Do rozpoczęcia pracy prócz dokumentów, które potwierdzają ukończenie kursu, kandydat powinien posiadać również siłę i wytrzymałość fizyczną, a także zdolności manualne. Opony nie są lekkie. Zdejmow...