Basen ogrodowy - co należy o nim wiedzieć?

Ocena
0.00

Basen ogrodowy nadal wielu osobom kojarzy się z luksusem i dużymi kosztami utrzymania go w czystości, tymczasem kwestie te nieco się pozmieniały. Dziś może sobie na niego pozwolić coraz więcej osób. Jakie rodzaje basenów są dostępne na rynku i czy warto w ogóle zainwestować w basen ogrodowy? Jakie są jego zalety? Pomagamy rozwiać wszelkie wątpliwości.

Projekt basenu ogrodowego — od czego zacząć?

Pierwszą czynnością, o którą powinniśmy zadbać, jest wytypowanie odpowiedniego projektu. Jeśli posiadamy tego typu kwalifikacje, możemy go samodzielnie narysować, odszukać gotowy w sieci, lub nabyć w biurze projektowym. Jeżeli nie chcemy zatonąć w kosztach oraz strzępić nerwów, to musimy zadbać o skuteczny system nalewania i odprowadzania wody.

Zastanówmy się teraz, jak dużo osób będzie z niego korzystało oraz w jakim celu basen będzie użytkowany (pływanie, skoki, nurkowanie). To pomoże nam przemyśleć i zdecydować się nad wielkością zbiornika i jego przeznaczeniem. Pamiętać należy, że baseny ponad 50 metrów kwadratowych trzeba zgłosić i zdobyć pozwolenie na budowę, bowiem kiedy tego nie uczynimy, prawdopodobne jest, że znajdziemy w skrzynce pismo z nakazem rozbiórki.

Położenie basenu — jakie są wytyczne?

W tym miejscu należałoby powiedzieć o tym, że jeśli basen ogrodowy będzie budowany w czasie budowy domu i ogrodu, zdołamy oszczędzić dużo pieniędzy na pracach powiązanych z wykopami. W szczególności szukajmy miejsca nasłonecznionego, aby uniknąć konieczności nagrzewania wody, a także lokalizacji z dala od roślinności takiej jak drzewa oraz krzewy. Pozwoli nam to uchronić wodę w basenie przed zanieczyszczającymi ją liśćmi i gałązkami.

Kolejną rzeczą, którą powinniśmy zrobić na naszym terenie, jest oszacowanie poziomu wód gruntowych. Dzięki temu zdołamy uniknąć zniszczenia naszej konstrukcji, gdy parcie gruntu zwiększy się podczas zimy.

Odpowiednim sposobem na zaoszczędzenie funduszy jest zainwestowanie we własną studnię, jaka zapewni stały dostęp do bieżącej wody i najlepiej, gdyby zlokalizowana była jak najbliżej naszego akwenu.

Jakie prace są niezbędne przy budowie basenu?

Jak każdy wie, basen nie musi zagościć w naszym ogrodzie na stałe. Można pokusić się o jego dmuchaną wersję. Basen tego typu z pewnością także dostarczy wiele frajdy. Dziś jednak skupimy się na tym stałym, gdyż to właśnie ten budzi najwięcej wątpliwości. Czy warto zatem w niego zainwestować?

Baseny ogrodowe na stałe są zdecydowanie najbardziej wytrzymałe ze wszystkich dostępnych na rynku basenów. W przeciwieństwie do dmuchanych nie istnieje tutaj ryzyko przebicia.

Montaż basenu rozpoczyna się od wykonania wykopu. Następnie na dnie układa się warstwę żwiru. Kolejny etap to warstwa piasku z cementem w proporcji 5:1. Można także wykonać cienką wylewkę betonową. Na koniec układa się warstwę styropianu, który będzie stanowił izolację termiczną. Po wykonaniu prac przygotowawczych montuje się osprzęt basenowy oraz osadza basen za pomocą dźwigu. Wykończenie boków jest już sprawą indywidualną i zależy to od projektu.

 

Kategoria: Dom i ogród
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
1
sebastian56
Sebastian Kwiatkowski

Mam basen w ogrodzie i nie żałuję decyzji. Mogę się w nim kąpać kiedy chcę.

0 0
Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Zasady konserwacji narzędzi ogrodowych
Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Idealny dywan - sprawdzone sposoby na zakup
Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Rodzaje podkładów podłogowych pod panele
Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Dlaczego warto zakupić lnianą pościel?
Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Basen ogrodowy nadal wielu osobom kojarzy się z luksusem i dużymi kosztami utrzymania go w czystości, tymczasem kwestie te nieco się pozmieniały. Dziś może sobie na niego pozwolić coraz więcej osób. Jakie rodzaje basenów są dostępne na rynku i czy warto w ogóle zainwestować w basen ogrodowy? Jakie są jego zalety? Pomagamy rozwiać wszelkie wątpliwości.Projekt basenu ogrodowego — od czego zacząć?Pierwszą czynnością, o którą powinniśmy zadbać, jest wytypowanie odpowiedniego projektu. Jeśli posiadamy tego typu kwalifikacje, możemy go samodzielnie narysować, odszukać gotowy w sieci, lub nabyć w biurze projektowym. Jeżeli nie chcemy zatonąć w kosztach oraz strzępić nerwów, to musimy zadbać o skuteczny system nalewania i odprowadzania wody.Zastanówmy się teraz, jak dużo osób będzie z niego korzystało oraz w jakim celu basen będzie użytkowany (pływanie, skoki, nurkowanie). To pomoże nam przemyśleć i zdecydować się nad wielkością zbiorni...